Kun Kézmű Szociális Szövetkezet –
5340 Kunhegyes Szabadság tér 7.
Településünk népi kultúrája, kézműves hagyományai, művészeti értékei évszázados gyökerekkel bírnak. Az itt élő emberek minden korban fontosnak érezték megőrizni szellemi, tárgyi és épített értékeiket, gazdasági, gasztronómiai és szokásbeli sajátosságaikat. A népművészetben gyökerező kézműves mesterségek szerepe napjainkban felértékelődött: gazdasági, kulturális és szociális jellegén túl, versenyképes munkahelyek létrehozásához segíthetik a helyi közösséget, és nem elhanyagolható közösségépítő ereje sem.
A Kunhegyesen élők életkörülményeit évszázadokon át a mezőgazdaság határozta meg. A gazdálkodó életformához kapcsolódóan számos mesterség vert gyökeret az idők során, mely a téli időszakban megélhetési forrást jelentet művelőiknek. Mesterségek művelői folyamatosan őrizték, gazdagították a Nagykunság népművészetét, amit szövetkezetünk szervezett formában kíván folytatni a jelen kor elvárásainak megfelelve. A Kun Kézmű Szociális Szövetkezet alapítói a városban tevékenykedő kézműves mesterek és a tárgyalkotó néphagyományok értékteremtő funkcióját fontosnak és a foglalkoztatás terén is hasznosíthatónak érző személyek.
A szövetkezés legfőbb célja, a sajátosan Nagykunságra jellemző kézműves hagyományok megőrzése, a tárgyalkotó mesterségek tanítása munkanélküliek, hátrányos helyzetűek körében, termelés és piacképes termékek előállítása.
Tervezett tevékenységek között kiemelten a kunhímzés, a hímzés minták mai textileken való megjelenítése, ajándéktárgy készítés, szalmafonás valamint csipkeverés, ékszerkészítés és szövés szerepel.
A szövetkezet, megalakulását követően a szociális gazdaság fejlesztési körébe tartozó pályázati források felhasználásával szeretne bekapcsolódni a hátrányos helyzetű munkavállalók képzésébe, majd pedig a foglalkoztatásba, műhelyeket kialakítva, kereskedelmi hálózatot kiépítve.
A szövetkezet működtetésével a nagykunsági kézműves hagyományok finanszírozási forrásainak megszerzésére, későbbiek során a vidékfejlesztési, vagy „kézműves stratégia” keretein belül kiírásra kerülő pályázatokat megcélozni ez által biztosítva tárgyalkotó népművet körébe tartozó helyi értékeink életben maradását.
>>GALÉRIA<<